רכב חשמלי, היברידי, ופלאג-אין נכנסים לבר…

רכב חשמלי, היברידי, ופלאג-אין נכנסים לבר…

אז חשקה נפשכם לרכוש רכב חשמלי

לנסוע בכיף ובשקט, לחסוך כסף, ולהציל את אמא טבע (טאטע!). פתחתם את גוגל, ועשיתם קצת מחקר על רכבים אבל אז נתקלת בבעיה שלא הייתה מוכרת לרובנו עד היום – איזה סוג הנעה צריכים? איזה סוג הנעה רוצים?

“מה זאת אומרת חשמלי ופלאג-אין? זה לא אותו דבר? חשבתי שזה היברידי בכלל”

נתחיל בלעשות סדר בין האפשרויות העומדות בפני הצרכן הישראלי הממוצע. קודם כל – לא כל רכב עם הנעה חשמלית הוא רכב חשמלי.  קיימות 3 אפשרויות:

1. רכב היברידי פשוט

זהו רכב שמשלב מנוע “רגיל” (בנזין או דיזל) עם מנוע חשמלי לתגבור. מנוע בעירה פנימית יעיל במהירות גבוהה אבל צריך להגיע לסל”ד מסויים כדי לתת את הכח הדרוש לגלגלים כדי להתחיל להסתובב, או בשמו המקצועי -מומנט הסיבוב. מכירים את ההרגשה שלאוטו קשה להתחיל לנסוע ברמזור? בדיוק זה. מנוע חשמלי, לעומת זאת, יודע לתת מומנט לגלגלים כבר מסל”ד 0 (מי שמעוניין בהסבר מכני מפורט מוזמן לפנות). אם משלבים למערכת ההנעה “הרגילה” מנוע חשמלי קטן יחסית אפשר לפצות על בזבוז הדלק שנוצר בתחילת הנסיעה או במהירויות נמוכות, ועל ידי כך להגיע לצריכת דלק יפה של 25 ק”מ לליטר בערך. נאה, אך לא מספיק.
מכיוון שהטכנולוגיה הזו היא למעשה רק שדרוג של מנועי הבעירה הפנימית היא לא מביאה איתה בשורה מיוחדת או מאפשרת להפסיק לבקר בתחנות דלק, ולכן לא אדבר עוד בה.

2. רכב חשמלי ‘טהור’ (BEV)

רכב זה נוסע על מנוע חשמלי בלבד. הבטריה גדולה ועוצמתית הרבה יותר מאשר זו של הרכב ההיברידי, וטוענים אותה בחשמל בלבד. מכיוון שאין שימוש בדלק, הרכב תמיד ב-0 פליטת מזהמים, ותמיד שקט. המכשול העיקרי של רכבים חשמליים טהורים הוא המחיר הגבוה של הרכב שנגזר ממחירה הגובה של הבטריה, מה שבתורו שמגביל את הטווח המקסימלי שאפשר לנסוע בין טעינות. אך אל חשש, החבר’ה הטובים בפנסוניק, LG Chem ו-StoreDot (הם משלנו!) עומלים על בטריות זולות יותר, איכותיות יותר, ועוצמתיות יותר. גם בטסלה עושים את חלקם להוזיל עלויות, וכל המפחית הרי זה משובח. כרגע רוב המדינות, וישראל ביניהן, נותנות תמריצים כלכליים בצורת הפחתת מיסים או החזר לאחר קניה (Cash back rebate) מה שעוזר להשוות את המחיר של רכב חשמלי טהור לרכב “רגיל”. כשמחירי הבטריות ירדו הצפי הוא שהתמריצים יפסיקו אבל יהיה יותר משתלם לקנות רכב חשמלי כי עלות התפעול שלו זולה הרבה יותר – נסיעה של 200 ק”מ על בנזין בלבד תעלה לכם 80-100 ש”ח, אותה נסיעה על חשמל בלבד תעלה לכם 15-20 ש”ח. אנחנו מדברים על 60-80% חסכון בעלויות השוטפות! שלא לדבר על השילוב הקסום עם אנרגיות מתחדשות – חשמל סולארי וטורבינות רוח, בעיקר בארץ. BDO מעריכים שבישראל ניתן לחסוך 7 מיליארד ש”ח למשק בעזרת התעלול הזה.

3. רכב פלאג-אין היברידי (PHEV)

גם בסוג הזה יש שילוב של מנוע חשמלי עם מנוע “רגיל”, אבל הפעם הטריק הוא הפוך: רוב הזמן נסמכים על החשמלי והמנוע ה”רגיל” משמש לטעון את הבטריה או לנסוע במהירות גבוהה. מכיוון שהמנוע חשמלי חזק יותר, הבטריה עוצמתית יותר ויש אפשרות לטעון אותה ישירות בחשמל, אפשר לנסוע על הרכב הזה במצב חשמלי טהור עשרות בודדות של קילומטרים (20-40 ק”מ בערך, תלוי בדגם ובנהג). נשמע מעט אבל זה מספיק לרוב הנסועה היומית של הנהג הממוצע. עכשיו, זו כבר אופרה אחרת לגמרי – ברכב פלאג-אין אפשר להגיע למצב בו נוסעים 80-90% מהזמן על חשמל בלבד ולבקר בתחנת דלק רק כשעושים נסיעה ארוכה. האמירה הזו נבדקה ואומתה בניתוח שנעשה על-יד המועצה הבינלאומית לתחבורה נקייה שחשף כי 90% מהנהגים בארה”ב לא מתרחקים יותר מ-40 ק”מ מהבית בנסיעה אחת. תחשבו על עצמכם – לאן כבר אתם נוסעים ביומיום? יוצאים בבוקר מהבית לגן ולבית-ספר, ממשיכים לעבודה, כשחוזרים עוברים בסופר או במכון כושר, ומשם חוזרים הביתה לחניה. זהו. אם אתם גרים בכפר-סבא ועובדים בתל-אביב, אתם נוסעים פחות מהמרחק הזה ביום.

אז אתה אומר שהכי טוב לקנות פלאג-אין (PHEV)?

לא. הכי טוב לנסוע בתחבורה ציבורית ובמוניות, ולשכור רכב בנסיעות ארוכות. אבל אני לא הוזה ויודע שעם מצבה העגום של התחבורה הציבורית בארץ זה פנטזיה נהדרת בלבד כרגע.

על פניו נראה שלרכב PHEV יש את המיטב משני העולמות – הנוחות והמחיר הנמוך של הרכב החשמלי עם השקט הנפשי שתמיד אפשר לתדלק כשצריך. אם אצטרך לבחור בין היברידי פשוט לפלאג-אין היברידי, אבחר בפלאג-אין בכל יום.
אבל, וזה אבל גדול – אם מדובר ברכב השני למשפחה, זה שנוסעים בו 12,000-13,000 ק”מ בשנה במקרה הטוב, וכבר נכנסים לראש של הטעינה החשמלית, אני ממליץ על רכב חשמלי טהור כי החסכון בו יותר גדול. הקומבו הזה מכונה באנגלית “two cars hybrid system”, ומסתבר שזה די נפוץ בקליפורניה (שהיא המובילה בתחום בארה”ב).

 איזה סוג הנעה הכי מתאימה לכם? האם יש יתרונות או חסרונות שלדעתכם הם שוברי שיוויון?
תספרו לי בתגובות מה דעתכם.

3 thoughts on “רכב חשמלי, היברידי, ופלאג-אין נכנסים לבר…

  1. שלום שיר, תודה על השאלות, מאוד חשובות.
   טסלה לא בארץ מאותה סיבה שלקח לאפל להביא באופן רשמי את האייפון לישראל (או כל חברת מוצרי פרימיום אחרת לצורך העניין) – השוק הישראלי קטן מאוד ונדחק בסדר העדיפויות שלהן. ישראל היא רק 0.5% משוק הרכב העולמי וגם יצרניות אחרות לא ממהרות להביא את כל היצע הדגמים שלהם, חשמלי או לא.
   בטר פלייס עשתה הרבה נזק לשוק הרכבים החשמליים וצרבה בתודעה מוצר לא מספיק איכותי שחסרונותיו, קרי מחיר גבוה מאוד וטווח נסיעה מוגבל, עולים על יתרונותיו. ישנן הרבה סברות לגבי סיבת הכשלון:
   * יצרניות הרכב לא רצו את שיטת החלפת הבטריה כי היא מגבילה את עיצוב הרכב
   * הקשירה בין מילוי האנרגיה לסוג רכב יחיד (להמחשה נדמיין מצב שכדי לתדלק בתחנות פז חייבים לקנות טויוטה קורולה, לא סביר),
   * תמחור הרכב היה זהה לרכב המוביל בשוק באותן שנים – מזדה 3, ובטח בתקופה הלוהטת של רכבי הליסינג בהייטק לא היתה סיבה לנהג הממוצע לסטות מהנורמה אם המחיר זהה.
   * …
   עברו 5 שנים מאז הקריסה של בטר פלייס, גם בארץ וגם בדנמרק כבר מתחילים “לשכוח”. גם טכנולוגיות ההנעה השתפרו פלאים מאז – באיכות ובמחיר. נקווה לטוב.

   Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s